REKLAMA

Armatura instalacyjna - propozycje producentów


data aktualizacji: 22-12-2017, 11:41

Rury i elementy złączne oraz wszelkie elementy wspomagające pracę instalacji wodnej wchodzą w skład armatury instalacyjnej. Ich obecność pozwala na właściwe wykorzystanie systemu rozprowadzenia wody oraz stanowi swoiste zabezpieczenie przed niekorzystnymi czynnikami mogącymi pojawić się w instalacji. W skład armatury wodnej wchodzą kształtki, kurki kulowe, zawory i kurki podłączeniowe oraz czerpalne, zawory zwrotne, zasuwy, filtry, przyłącza elastyczne tzw. wężyki oraz złączki.


fot.: Przykład przyłącza zimnej wody na bazie armatury instalacyjnej Ferro

 

Przeczytaj koniecznie:

 

Armatura instalacyjna - przegląd oferty producentów

 

Kształtki - są to gotowe elementy o kształcie niewymagające dalszej obróbki. W zależności od stosowanego materiału i zastosowania otrzymuje się je w procesach odlewania, kucia, wykrawania, tłoczenia, wtrysku i in. Kształtki mogą być mosiężne, miedziane, żeliwne lub plastikowe . W hydraulice używane są do montowania instalacji wodnych. Kształtki hydrauliczne to:
 

  • kolano - to rodzaj kształtki rurowej służącej do zmiany kierunku przepływu w instalacji i łączenia rur pod różnymi kątami.

fot.: Nueva Terrain - kolanko do rur do wody 45? i 90?

  • nypel - to element łączny o kształcie rurki z gwintami zewnętrznymi na obu końcach oraz z sześciokątnym pierścieniem w kształcie płaskiej nakrętki na środku; wykorzystywany przy łączeniu takich elementów jak, np. dwóch kolan, kolana i trójnika, kolana i mufy itp.

fot.: Apator - nypel redukcyjny

  • trójnik - kształtka rurowa, która umożliwia wykonanie odgałęzienia bocznego sieci; istnieją ich różne kombinacje w zależności od potrzeby mogą mieć gwinty wewnętrzne, zewnętrzne lub mieszane

fot.: Nueva Terrain - trójnik prosty, redukcyjny boczny i redukcyjny górny z polibutylenu (PB)

  • mufa - to tuleja z naciętym na całej długości jednorodnym gwintem wewnętrznym wykorzystywana do połączeń śrubowych głównie rur; nazywana też złączką prostą.
  • redukcja - to element rurociągu, który zmniejsza rozmiar rury z większej do mniejszej średnicy (średnica wewnętrzna). Złączka redukcyjna jest stosowana do rur, urządzeń, kolan, itp.

fot.: Nueva Terrain - złączka redukcyjna - zmniejszająca

  • śrubunek - to rodzaj kształtki rurowej gwintowanej, którą wykorzystuje się do instalowania łatworozłącznych połączeń rur w instalacjach łączonych na gwint.
  • złączka - umożliwia szczelne połączenie ze sobą rur kupowanych w sztangach.

     

fot.: Gebo - mosiężna złączka zaciskowa z gwintem zewnętrznym oraz w wersji z pierścieniem zaciskowym z obu stron

fot.: Viega - system złączek z brązu Sanpress do wszystkich rodzajów wody użytkowej

 

 

Zawór – urządzenie do zamykania otworów w celu regulowania przepływu płynów (cieczy lub gazów) przez przewody; w zaworze kulowym znajduje się obrotowa kula z przelotem.
 

  • Zawory zwrotne - działają tylko w jednym kierunku.

         

    fot.: Onninen                                            fot.:  Ferro

  • Zawory kulowe - jest to zawór typu obrotowego, którego działanie polega na tym, że podczas otwarcia sfera przez wycięty w jej powierzchni otwór medium może swobodnie płynąć. Obrócenie o 90 stopni powoduje zakrycie gniazda zaworu i blokadę przepływu.

fot.: Apator

  • Zawory grzybkowe - jest to rodzaj zaworu odcinającego lub regulacyjnego, służącego do zamykania instalacji lub regulacji ilości przepływającego czynnika; posiadają zamknięcie grzybkowe, które może być wspomagane sprężyną.

 

Zawór kulowy Nueva Terrain

fot.: Nueva Terrain - zawór kulowy, zawór grzybkowy

Przyłącze - element zazwyczaj elastyczny, który umożliwia podłączenie poszczególnych elementów z centralą (głównym punktem).

fot.: Sanpol - przewody przyłączeniowe używane w instalacjach sanitarnych

 


Zobacz pozostałe firmy w bazie firm >> rury i łączniki do wodyOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ferro, Apator, Gebo, Sanpol, Onninen, Nueva Terrain

Zobacz więcej treści z działu: rury i łączniki do wody
Zobacz więcej treści z działu: instalacje sanitarne

PARTNERZY

   logo VABO  KOŁO logo KAN Sp. z o.o.   Logo Prandelli  Pipelife    Ferdom     Geberit  Roth Polska     Grupa Armatura SanSwiss Gamrat     logo Wira Intersoft    CED'OR    Nibe     Onninen Logo AS PPH      Akra Italy Dicrect  logo SFA Poland Sp. z o.o. Watermaticlogo Setma    logo Wilo  Nibco

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

Pojemnościowe ogrzewacze wody POC Luna inox
Pojemnościowe ogrzewacze wody POC Luna inox
Saniwall Pro Up stelaż podtynkowy z wbudowanym rozdrabniaczem
Saniwall Pro Up stelaż podtynkowy z wbudowanym rozdrabniaczem
SANIPUMP - pompa do ścieków
SANIPUMP - pompa do ścieków
SANIPUMP zatapialna pompa do ścieków
SANIPUMP zatapialna pompa do ścieków

GORĄCE TEMATY

PORADNIK

NASZE SERWISY