System TERRAIN SDP w drugim co do wysokości wieżowcu w Ameryce Południowej


data aktualizacji: 14-11-2017, 10:31

BD Bacata (Bogota Downtown Bacata) to wieżowiec mieszkaniowo handlowy, znajdujący się obecnie w końcowym etapie budowy w Bogocie, w Kolumbii. To już najwyższy budynek w Kolumbii i drugi najwyższy w Ameryce Południowej. Po ukończeniu będzie miał 67 kondygnacji i 1,2 mln m² powierzchni. Będą tam powierzchnie biurowe i handlowe, apartamenty oraz 364 pokoje hotelowe.

 

Terrain SDP

 

TERRAIN SDP został wybrany na dostawcę projektu wieżowca BD Bacata, który składa się z dwóch wież (północnej i południowej). Wieże będą połączone centrum handlowym na parterze oraz za pomocą dwóch mostów dla pieszych, zlokalizowanych na 14 i 25 piętrach obu wież. W wieży północnej (North Tower) będą tylko powierzchnie mieszkalne, a w południowej (South Tower) biura, luksusowe pokoje hotelowe i apartamenty.

 

Terrain SDP w BD Bacata w Bogocie w Kolumbii

 

 

Duża elastyczność rur systemu TERRAIN SDP umożliwia błyskawiczny montaż 100 m przewodów rurowych

 

Firma Nueva Terrain dostarcza swój system do wieży południowej (South Tower) i centrum handlowego. Montowany będzie tam dźwiękochłonny i szybki TERRAIN SDP w średnicach od 15 mm do 50 mm, a także system łączony poprzez zgrzewanie elektrooporowe o średnicy od 63 mm do 125 mm. TERRAIN SDP jest wykonany w obu zakresach średnic z słynnego PB1 ( Polibutylen 4237) - z materiału, który uchodzi za najtrwalszy po 50-ciu latach użytkowania.

 

Terrain SDP w BD Bacata w Bogocie w Kolumbii

 

Naturalna, duża elastyczność rur PB-1 w systemie TERRAIN SDP umożliwia wykorzystanie rur w zwojach. To skraca czas instalacji, ponieważ złącza i kształtki nie zawsze są potrzebne przy każdej zmianie kierunku rurociągu. Elastyczne, stumetrowe zwoje systemu z PB1 pozwalają zaoszczędzić ogromne ilości cięcia, gięcie i łączenia i w tej mierze znacznie przewyższają 5m, sztywne rury CPVC. Długoterminowo TERRAIN SDP pozwala również na lepsze gospodarowanie w okresie użytkowania, dzięki ograniczeniu zdarzeń serwisowych i wydłużeniu żywotności z uwagi na znacznie zmniejszoną liczbę połączeń.

 

 

Szybsza instalacja dzięki TERRAIN SDP

 

Instalacja w wieży północnej (North Tower) jest wykonywana z systemu CPVC lokalnego producenta. Instalacja ciepłej i zimnej wody wykonywana CPVC jest klejona. Jako, że obie wieże będą wykonywane z różnych systemów, stanowi to doskonałą okazję do porównania czasu instalacji.

Jak do tej pory wykonawca instalacji w południowej wieży (South Tower) potrzebuje znacznie mniej czasu, dzięki stosowaniu szybkozłączy gwarantowanych systemu TERRAIN SDP. Oszczędność czasu wynika nie tylko z najszybszej technika montażu TERRAIN SDP, ale także z faktu, że dzięki produktowi Nueva Terrain można korzystać z "różnorodnych metod instalacji".

 

 

Lepsze ciśnienie w kranach

 

Wykorzystując system TERRAIN SDP, wykonawca całkowicie zmienił projekt łazienki poprzez umieszczenie polibutylenowych rozdzielaczy w kanałach w celu dostarczenia do każdego punktu poboru wody (zarówno gorącej jak i zimnej) z innej rury.

 

 

Z technicznego punktu widzenia system rozdzielaczy TERRAIN SDP daje również lepszą stabilność podczas korzystania dwóch kranów jednocześnie (np. jedna osoba bierze prysznic, podczas gdy inna osoba myje ręce lub spłukuje toaletę w tej samej łazience). Ze względu na to, że woda do każdego jest doprowadzana z rozdzielacza PB1, spadek ciśnienia jest znacznie zmniejszony w porównaniu do sytuacji kiedy kilka punktów poboru wody jest zasilanych z tej samej nitki.

 

Terrain SDP w BD Bacata w Bogocie w Kolumbii

 

 

Odporność systemu TERRAIN SDP na wysokie temperatury, ciśnienie i uderzenia hydrauliczne

 

Dostawa gorącej wody do części hotelowej, która jest na wyższych piętrach, odbywa się pionami, które mają znaczną długość, co jest typowe dla tak wysokich budynków. Zastosowany system musi się więc sprawdzić w tej sytuacji, a także ze względu na to, że transport powrotny wody jest w cyrkulacji 24 godzinnej, a piony powrotne stanowią miejscami wysokość słupa wody równą całej wieży.

System TERRAIN SDP oferowany przez firmę Nueva Terrain jest odporny na więcej niż 3 miliony uderzeń wodnych działających z siłą od 0,5 do 25 barów co dwie sekundy. Norma europejska EN ISO 15876-5 wymaga tylko wytrzymałości 10 000 uderzeń wodnych w tempie co dwie sekundy, z siłą od 0,5 do 15 barów.  Ponadto wytrzymuje temperaturę 110°C przy ciśnieniu 4 Bar przez 5 lat ciągłej pracy. W tym względzie nie ma porównania z innymi termoplastami. Taka wytrzymałość jest istotna w przypadku chęci likwidacji zagrożenia awarią przy sanitarnych przegrzewach prewencyjnych.

 

 

Podsumowanie

 

Fakt zastosowania elastycznego systemu TERRAIN SDP w Ameryce Południowej jest stosunkowo nowym rozwiązaniem. Stosuje się tam nadal ( tak jak w Polsce) głównie sztywne rury wykonane ze stali, miedzi, PP-R i CPVC.
 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: PBPSA, Tłumaczenie Nueva Terrain Polska, 25.10.2017

Kontakt w sprawie produktów:

NUEVA TERRAIN Polska Sp. z o. o.
ul. Poprzeczna 1A
Poznań 61-315
tel. 732 266 729, 500 177 144
fax. +48 (61) 817 63 71
www: www.nuevaterrain.pl
mail: biuro@nuevaterrain.plpoczytaj o NUEVA TERRAIN w portalu
zobacz wszystkie zdjęcia w galerii NUEVA TERRAIN

nowoczesne systemy do instalacji wodnych i grzewczych z polibutylenu (PB):
system na wcisk: rury » kształtki » kształtki podłączeniowe » rozdzielacze » zawory » akcesoria, części wymienne, narzędzia
system zgrzewany: rury » kształtki » narzędzia

Zobacz więcej treści z działu: rury i łączniki do wody
Zobacz więcej treści z działu: instalacje sanitarne

PARTNERZY

   logo VABO   Werit KAN Sp. z o.o.   Logo Prandelli Pipelife   Roth Polska Grupa ArmaturaSanSwiss Gamrat     logo Wira Intersoft    CED'OR      logo Wilo   SFA Poland Sp. z o.o.  Akra Watermaticlogo Setma

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

Rozdzielacz typ SN-RZP 1
Rozdzielacz typ SN-RZP 1
Rozdzielacz typ N-RZP 1
Rozdzielacz typ N-RZP 1
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem metalowym
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem metalowym

GORĄCE TEMATYPORADNIK

NASZE SERWISY