Czujniki ruchu - funkcje, zastosowanie


data aktualizacji: 20-11-2017, 13:41

Czujnik ruchu to urządzenie, które automatycznie włącza światło w sytuacji, gdy wykryje poruszający się obiekt w swoim zasięgu. Następnie po upływie ustawionego czasu, wyłączy oświetlenie. Okres na jaki światło zostanie aktywowane może być różny. W zależności od specyfiki miejsca może wynosić od 3 sekund do nawet 5 minut. Czujnki ruchu mogą pracować nie tylko w nocy, ale również w dzień.

 

czujnik ruchu

 

Czujniki ruchu mogą być również wyposażone w sensor natężenia światła - rozwiązanie, dzięki któremu użytkownik może decydować o tym, w jakich warunkach czujnik będzie uruchamiał oświetlenie - czy będą to godziny popołudniowe, czy dopiero nocne.

 

czujnik ruchu DECOczujnik ruchu DECO

czujniki ruchu serii DECO oraz FLEXI wyposażone w sensor natężenia światła

 

Czujniki ruchu mogą pracować w trybie losowym, w którym co pewnien czas oświetlenie jest włączane i wyłączane, niezależnie od tego, czy zostanie wykryty ruch czy też nie. Funkcja ta przydaje się zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie ma nas w domu - włączające się co pewnien czas światło skutecznie odstraszy potencjalnych złodziei.

Możliwa jest również współpraca czujnika ruchu z systemem alarmowym - czujnik odpowiada wówczas za uruchamianie urządzeń sygnalizacyjnych.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy również na pewien czas wyłączyć funkcję wykrywania ruchu, ustawiając czujnik w stały tryb off.

 

Gdzie zainstalować czujnik ruchu?


Czujniki ruchu znajdują zastosowanie zarówno w obiektach publicznych, jak również w domach prywatnych. W pierwszym przypadku urządzenia te montuje się zazwyczaj w miejscach wspólnie użytkowanych, np. na klatkach schodowych, korytarzach, przy drzwiach wejściowych czy wjazdach do garaży. Taka lokalizacja czujnika minimalizuje ryzyko marnotrawienia energii elektrycznej przez nieuważnych lokatorów.

W przypadku domów jednorodzinnych czujniki instaluje się natomiast w miejscach, w których przebywamy przez krótki czas, czyli przy wejściu do domu, przy podjeździe, w przedpokoju i piwnicy.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Karlik Elektrotechnik Sp. z o. o.
ul. Wrzesińska 29
Nekla 62-330
tel. +48 61 437 34 00
fax. +48 61 437 34 04
www: www.karlik.pl
mail: karlik@karlik.plpoczytaj o Karlik Elektrotechnik w portalu
zobacz wszystkie zdjęcia w galerii Karlik Elektrotechnik

osprzęt elektroinstalacyjny » gniazda » łączniki » systemy podtynkowe i modułowe » systemy hermetyczne » obudowy i rozdzielnice niskonapięciowe » puszki » wtyczki » złączki » gniazda pojedyncze i podwójne » łączniki pojedyncze i podwójne » łączniki schodowe » regulatory oświetlenia » sterowniki roletowe » łączniki hotelowe » gniazda abonenckie RTV i RTV-SAT » gniazda antenowe TV i SAT » gniazda telefoniczne i komputerowe » gniazda multimedialne » gniazda bryzgoszczelne IP44

Zobacz więcej treści z działu: gniazda wtyczki włączniki
Zobacz więcej treści z działu: instalacje elektryczne

PARTNERZY

Karlik   Legrand Hager     Ospel     nVent Werit Dahua   Solsum KOS   Pawbol ECO MAX  Ideal TS    Apator STERR Elektra Intersoft

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

Rozdzielacz typ SN-RZP 1
Rozdzielacz typ SN-RZP 1
Rozdzielacz typ N-RZP 1
Rozdzielacz typ N-RZP 1
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem metalowym
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem metalowym

GORĄCE TEMATY

PORADNIK

NASZE SERWISY