ZEN - kurtyny powietrzne jako element wystroju wnętrza


data aktualizacji: 22-11-2017, 08:29

Zasadność stosowania kurtyn powietrznych w obiektach użyteczności publicznej nie ulega wątpliwości. Bezsporna jest również ich wysoka skuteczność w zakresie zachowania prawidłowej pracy układu wentylacyjnego oraz oszczędności energii cieplnej uzyskana poprzez oddzielenie obszarów o różnych warunkach klimatycznych.

Czy jednak możliwe jest wkomponowanie urządzeń sporych rozmiarów w taki sposób, aby nie naruszyć koncepcji projektowej wystroju pomieszczeń? Okazuje się, że tak! Projektanci kurtyn powietrznych Grupy Rosenberg, w ścisłej współpracy z architektami wnętrz, od wielu lat opracowują rozwiązania stanowiące odpowiedź na wysokie wymagania estetyczne obiektów, przy zachowaniu prawidłowej pracy urządzeń i ich niskiej awaryjności.

Zdecydowanym hitem projektowym Grupy Rosenberg jest kurtyna powietrzna ZEN, która od lat cieszy się niegasnącym zainteresowaniem architektów na całym świecie. Przez projektantów nazwana została kurtyną powietrzną inspirującą, gdyż - jak pokazuje różnorodność zastosowań - ma niemal nieskończone możliwości wykończeniowe.

Nazwa typoszeregu nie jest przypadkowa. Do kurtyny powietrznej bowiem idealnie pasują słowa Taisena Deshimaru: „Zen jest jak żywa woda odnawiająca się bez przerwy (…). Jest zawsze świeży i w każdej chwili tworzy siebie na nowo”.

Zwarta konstrukcja obudowy kurtyny w formie podstawowej prezentuje się skromnie: rama nośna wykonana jest z ocynkowanej blachy stalowej, lakierowanej proszkowo na kolor czarny, a panele frontowe - z anodowanej blachy aluminiowej (fot. 1).

Jednak dla architektów to tylko baza startowa do rozwinięcia skrzydeł wyobraźni…

 

Fot. 1. Kurtyna powietrzna ZEN – wersja podstawowa

 

Umieszczenie dyszy wlotowej w górnej części obudowy sprawia, że panele frontowe są całkowicie gładkie, a to z kolei otwiera drogę wielu możliwości. Anodowaną blachę aluminiową można zastąpić stalą nierdzewną błyszczącą lub szczotkowaną, drewnem (fot. 2), pomalować na dowolny kolor z palety RAL i – co bardzo ważne – zamieścić logo lub inny wzór dekoracyjny (również podświetlany) (fot. 3).

 

Kurtyna powietrzna ZEN

Fot. 2. Kurtyna powietrzna ZEN – przykład wykonania (kolejno od góry) ze stali nierdzewnej błyszczącej, stali nierdzewnej szczotkowanej, drewna

kurtyny powietrzne ZEN

Fot. 3. Kurtyna powietrzna ZEN – przykładowe wykończenia

 

Dzięki tak szerokim możliwościom wykończeniowym kurtyna powietrzna ZEN albo staje się niewidoczna (fot. 4),

 

kurtyna powietrzna ZEN

Fot. 4. Kurtyna powietrzna ZEN – przykładowa realizacja …

 

albo przyciąga spojrzenia (fot. 5).

 

kurtyna powietrzna ZEN

Fot. 5. Kurtyna powietrzna ZEN – przykładowa realizacja

 

Niewątpliwą zaletą kurtyny powietrznej ZEN jest również przystosowanie do montażu pionowego (fot.6), co zwiększa zakres możliwych zastosowań.

 

kurtyna powietrzna ZEN

Fot. 6. Kurtyna powietrzna ZEN – montaż pionowy

 

Wysoka jakość kurtyn powietrznych ZEN to również doskonałe parametry techniczne. Oferta producenta zawiera zarówno modele z wentylatorami wyposażonymi w silniki AC (z 5-stopniową regulacją wydajności), jak i wersje energooszczędne, napędzane silnikami EC (komutowanymi elektronicznie, regulowane bezstopniowo).

Kurtyna powietrzna ZEN wykonana jest w czterech długościach (od 1000 mm do 2500mm), dla zasięgu do 2.5 ÷ 4.2 m – zależnie od wybranego modelu i panujących warunków.

Typoszereg zawiera wersje bez nagrzewnicy (w tym wykonaniu kurtyna może być stosowana również do ochrony chłodni/mroźni), z nagrzewnicą elektryczną (3-stopniową) oraz z nagrzewnicą wodną (2-, 3-, 4- rzędową).

Do montażu i obsługi kurtyny dostępna jest szeroka gama akcesoriów. Część z nich, jak np. regulator, pilot, kabel podłączeniowy RJ45 dostarczana jest w standardzie.

Kurtyny powietrzne ZEN produkowane są w Unii Europejskiej i spełniają wszystkie obowiązujące normy i przepisy, w tym wymagania Dyrektywy ErP (2009/125/WE).

Dowiedz się więcej na stronie producenta i uruchom skrzydła własnej wyobraźni!
https://rosenberg.pl/pl/products/air-curtains/public-premises/decorative/zen?page=1

Kontakt w sprawie produktów:

Rosenberg Klima Polska sp. z o.o.
ul. Plantowa 5
Nadarzyn 05-830
tel. (+48) 22 720 67 73 do 74
fax. (+48) 22 720 67 75
www: www.rosenberg.pl
mail: biuro@rosenberg.plpoczytaj o Rosenberg Klima Polska w portalu
zobacz wszystkie zdjęcia w galerii Rosenberg Klima Polska
Wentylatory
Kurtyny powietrzne

wentylatory: do kanałów okrągłych » do kanałów prostokątnych » dachowe » oddymiające » uniwersalne » do okapów kuchennych » chemoodporne » osiowe » promieniowe » ze swobodnym wlotem » przeciwwybuchowe - "EX" » centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne: podwieszane A20 » modułowe A20 » modułowe S40 » modułowe S60/I60 » kompaktowe Plug & Play » regulatorysterowniki » agregaty grzewcze: kanałowe i naścienne » kurtyny powietrzne

Zobacz więcej treści z działu: ogrzewanie powietrzem
Zobacz więcej treści z działu: wentylacja i klimatyzacja

PARTNERZY

logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji Daikin     Ventec VTS    Rosenberg Klima   Schiedel  Iglotech  Iglotech ecoplastol       Uniwersal     Winterwarm Klimor   Klima-Therm ProventGlobal-Tech Flop System Sp. z o.o.    Lindab    Dimplex    Metalplast    Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors     Kaisai

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

Rozdzielacz typ SN-RZP 1
Rozdzielacz typ SN-RZP 1
Rozdzielacz typ N-RZP 1
Rozdzielacz typ N-RZP 1
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem metalowym
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem metalowym

GORĄCE TEMATY

PORADNIK

NASZE SERWISY