Żarówki dekoracyjne i klosze przezroczyste - potęga szkła w oświetleniu


data aktualizacji: 07-12-2017, 08:35

Trendy oświetleniowe dyktują warunki co do wyglądu nowoczesnych opraw i lamp. Na tym jednak nie koniec. Bardzo często pod uwagę bierze się także jakość światła oraz jego źródło. Jak wiadomo liderem w tej kwestii jest technologia LED, która jest na ten moment bezkonkurencyjna. Większa dowolność przypada na wybór klosza. Hitem wnętrzarskim są jednak żarówki dekoracyjne, które pozbawione są jakichkolwiek dodatkowych opraw.

fot.: LED lineNowoczesne źródła światła utrzymane w starym stylu nazywane są żarówkami Edisona. Łączą one w sobie potęga światła, jaką cieszono się w czasach wynalezienia żarówki z nowoczesnymi technologiami dążącymi do energooszczędności. Pozwala jednak utrzymać klimat dawnych lat. Kilkukrotnie opleciony węglowy drucik wewnątrz żarówki wyglądem nawiązuje do pierwszej żarówki wynalezionej przez Edisona w 1879 roku. Tego typu oświetlenie to znak rozpoznawczy dla stylów vintage i retro.

 

Żarówka w roli lampy, czyli naga żarówka

 

Żarówka bez oprawy to prawdziwy hit stylu industrialnego, gdzie ozdobniki zminimalizowane są jedynie do niezbędnych elementów. Jednak ten trend rozprzestrzenił się znacznie mocniej w naszych wnętrz i te stylowe żarówki można właściwie spotkać w każdej aranżacji - od skandynawskiej po retro, od łazienki przez kuchnię po salon. 


fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

Lampa "żarówka"

Kiedyś kojarzyła się z tymczasową prowizorką. Dziś jest synonimem designu. Zwyczajna żarówka na materiałowym kablu może stać się urocza. Ale jeśli wybierzemy jedną z żarówek z serii filament to wartość aranżacji jest jeszcze większa. Lampy żarówki występują najczęściej w postaci wiszącej, choć coraz częściej pojawiają się także ich odpowiedniki stojące.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie


Wykorzystanie tego typu oświetlenia najlepiej prezentuje się w stylistyce loftowej, gdzie widoczne instalacje oraz przemysłowy charakter opraw jest na porządku dziennym. Żarówki w ozdobnym wydaniu mogą dodatkow być elementem większej, metalowej konstrukcji, która w prosty sposób nawiązuje do charakteru wnętrza.
 

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - lofotwe lampy z nagimi żarówkami

 

Przezroczysty klosz - widoczna żarówka

 

Przezroczyste klosze również służą do prezentacji piękna żarówki. Umieszczone w nich źródło światła jest delikatnie chronione, ale całe ciepło i energia jest oddawana do otoczenia. Klosze, w których szybki są przezroczyste doskonale pasują zarówno w domu jak i na zewątrz. Są także doskonałą propozycją do klimatycznego, a jednocześnie bardzo wyrazistego oświetlenia elewacji, wejścia do domu, czy tarasu.

Peros oprawa ściennaBox lampa sufitowaCalvi - oprawy ścienne i sufitowe czarne

fot.: Aurora

Lampa LED FilamentTaśmy LED line - Kino Millenium w Łomży (1)

fot.: LED Line

 

Przeczytaj koniecznie:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Aurora, LED line

Zobacz więcej treści z działu: oświetlenie domowe
Zobacz więcej treści z działu: technika oświetleniowa

PARTNERZY

logo Aurora Technika Świetlna             Trilux                 logo APM MORKOM        SmartLight     Logo Karlik

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

Rozdzielacz typ SN-RZP 1
Rozdzielacz typ SN-RZP 1
Rozdzielacz typ N-RZP 1
Rozdzielacz typ N-RZP 1
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem metalowym
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem metalowym

GORĄCE TEMATY

PORADNIK

NASZE SERWISY