REKLAMA

Przemysłowe oczyszczanie wody - przegląd technologii


data aktualizacji: 18-12-2017, 12:02

Woda odznaczającą się wysoką czystością chemiczną to konieczność w różnych gałęziach przemysłu. Na szczególną uwagę zasługują tu przedsiębiorstwa specjalizujące się w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym oraz szeroko pojęte przetwórstwo. Woda podlegająca różnym procesom uzdatniania zapewnia bezpieczeństwo bakteriologiczne oraz wpływa na lepszą wydajność procesu produkcji.

 

Uzdatnianie wody - instalacje przemysłowe

 

Parametry wody uzdatnionej zależą od jej przeznaczenia i są określane przez normy i przepisy - inne wymagania stawiane są dla wody używanej w gospodarstwie domowym, inne w obiektach przemysłowych i jeszcze inne w przypadku wody technologicznej. Jakość wody liczy się także bardzo w sektorze HoReCa (hotelarsko- gastronomicznym).
 

Dobór metod i użytych rozwiązań z dziedziny oczyszczania oraz uzdatniania wody zawsze musi być poprzedzony analizą laboratoryjną wody dostępnej w danym ujęciu - może to być zarówno indywidualna studnia, jak też woda wodociągowa. Na tej podstawie oraz znając potrzeby danej gałęzi przemysłu można wskazać najbardziej optymalną technologię. Zazwyczaj kluczowe są dane odnośnie twardości oraz zawartości związków mineralnych, takich jak żelaza, magnezu, manganu. Określenie pożądanej wydajności filtracji dla danego obiektu to kolejny krok w ustalaniu możliwych do zastosowania filtrów.


Miękka woda jest w stanie ochronić urządzenia przemysłowe przed wpływem kamienia kotłowego. Tak utrzymana infrastruktura produkcyjna będzie znacznie tańsza w użytkowaniu oraz obarczona mniejszym ryzykiem uszkodzeń czy awarii. Mniejsze są też koszty ogrzewania wody i jej obróbki dla potrzeb procesów produkcyjnych.


W warunkach przemysłowych duże znaczenie ma wydajność procesu filtracji oraz możliwość usunięcia nawet najmniejszej frakcji. Proces ten jest oczywiście złożony, przebiega etapowo i wykorzystuje zaawansowane osiągnięcia technologiczne.

 

Profesjonalne systemy oczyszczania i uzdatniania wody przemysłowej

 

AQUAPHOR Professional - linia systemów filtrujących dedykowana do przemysłu

 

Profesjonalne filtry AQUAPHOR opierają się na technologii odwróconej osmozy. Mogą być wykorzystywane przez zakłady z branży medycznej, farmaceutycznej, spożywczej i wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zapewnia wysokiej jakości rozwiązań w dziedzinie oczyszczania wody. Marka oferuje także doradztwo dla zastosowań komercyjnych. System jest w stanie dostarczyć duże ilości najwyższej jakości wody.


Przeczytaj więcej o rozwiązaniach >> Aquaphor w kwestii oczyszczania wody

 

Magnetyzery AKRA w budownictwie wielorodzinnym oraz w rolnictwie

 

Woda dobrej jakości to także konieczność w gospodarstwie rolnym. Pojenie zwierząt, przygotowywanie oprysków, a nawet podlewanie roślin - wszędzie potrzeba sprawdzonego źródła wody. Jeśli woda jest dobrej jakości to pompy wodne pracujące w instalacji bez osadów potrzebują mniej energii elektrycznej oraz szybciej jest ogrzewana do potrzebnej temperatury. Mniejsze nakłady rolników, to tańsza produkcja rolna.

fot.: magnetyzery likwidują problemy związane z twardą wodą, skutecznie odkamieniają i zabezpieczają instalacje wodne, co przedłuża ich żywotność

Magnetyzery do wody Ecomag® sprawdzają się także w budownictwie wielorodzinnym oraz w zakładach przemysłowych. Zasada ich działania jest identyczna, jak i tych stosowanych w domach jednorodzinnych - rozpuszczają stare osady i chronią przed powstawaniem nowych na wszystkich rodzajach instalacji oraz urządzeniach. Typ magnetyzera dobiera się do średnicy instalacji, na której będzie montowany. W ofercie marki Arka dostępne są średnice od DN 1/4 do DN 14 cali. Liczba sztuk/pierścieni zależy od tworzywa i długości instalacji oraz składu i przepływu wody – innej w budownictwie i przemyśle. Są to urządzenia nakładkowe, dzięki czemu ich montaż jest szybki i bezproblemowy - bez przecinania instalacji. Działają bez użycia prądu, bez szkodliwej chemii i nie wymagają żadnej obsługi.


 


Ważne!

Tradycyjne zmiękczacze wody (najpopularniejsza metoda stosowana w uzdatnianiu wody) wykorzystuje się złoża soli. W trakcie procesu uzdatniania następuje niekorzystna dla organizmu człowieka wymiana jonowa - sód (Na+) zastępuje większość jonów wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+), które są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Magnetyzery Ecomag® zastępują zmiękczacze jonitowe wymagające stosowania soli (NaCl).

W procesie odwróconej osmozy (RO) woda pozbawiona zostaje wszystkich minerałów.


 

Sprawdź więcej szczegółów >> Akra


 

Saymon - system do rozkładu tłuszczów

 

EEZYTREAT jest to system do rozkładu tłuszczów w kanalizacji i stałego utrzymywania czystości rur i syfonów oraz przyłączy kanalizacyjnych. Jego praca oparta jest na dozowaniu specjalnych preparatów biologicznych. Sprawdza się szczególnie w restauracjach, barach, centrach handlowych, stołówkach, zakładach przetwórstwa mięsnego i spożywczego, a także w budynkach mieszkalnych.

Poznaj pozostałe systemy uzdatniania wody od SaymonOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Aquaphor, Akra, Saymon

Zobacz więcej treści z działu: uzdatnianie wody
Zobacz więcej treści z działu: instalacje sanitarne

PARTNERZY

   logo VABO  KOŁO logo KAN Sp. z o.o.   Logo Prandelli  Pipelife    Ferdom     Geberit  Roth Polska     Grupa Armatura SanSwiss Gamrat     logo Wira Intersoft    CED'OR    Nibe     Onninen Logo AS PPH      Akra Italy Dicrect  logo SFA Poland Sp. z o.o. Watermaticlogo Setma    logo Wilo  Nibco

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

Pojemnościowe ogrzewacze wody POC Luna inox
Pojemnościowe ogrzewacze wody POC Luna inox
Saniwall Pro Up stelaż podtynkowy z wbudowanym rozdrabniaczem
Saniwall Pro Up stelaż podtynkowy z wbudowanym rozdrabniaczem
SANIPUMP - pompa do ścieków
SANIPUMP - pompa do ścieków
SANIPUMP zatapialna pompa do ścieków
SANIPUMP zatapialna pompa do ścieków

GORĄCE TEMATY

PORADNIK

NASZE SERWISY