REKLAMA


Budownictwo zrównoważone to budownictwo jakościowe


data aktualizacji: 11-01-2018, 07:24

Budownictwo od zawsze stanowiło poważny sektor gospodarki, który pochłania znaczną część energii i jest polem do rozwoju nowych technologii. Obecne trendy pokazują jak wiele można jeszcze zmienić i w którą stronę należy podążać. Trzeba jednak otworzyć się na nowości rynkowe i ekonomiczne podejście do kluczowych kwestii. Budownictwo może być ekonomiczne i ekologiczne, a przy tym trwałe.

 

Ekonomia budownictwa zrównoważonego

 

Gospodarka zrównoważona to nowy nurt w gospodarce światowej. Wymaga od nas poszanowanie energii i surowców. W każdej dziedzinie gospodarki zrównoważonej lepiej jest stosować materiały trwałe. Chodzi w tym przypadku o dwie zasadnicze kwestie:
 

 • O to by nie produkować zbyt często i niepotrzebnie.  W sytuacji gdy można zwiększyć trwałość produktów możemy uzyskać znaczną oszczędność surowców, energii i wody. Możemy zmniejszyć emisje wszelkich niepożądanych substancji.
   
 • O to aby liczyć dokładnie wszelkie koszty w cyklu życia danego produktu. Odpowiednia kalkulacja pokazuje nam jak ważne jest stosowanie trwałych i sprawdzonych produktów i uświadomi możliwość powstania nieplanowanych kosztów napraw, zwiększonych kosztów zużycia energii, etc.

 

Powyższe ma oczywiście decydujący wpływ także na nasze wydatki nie tylko w momencie dokonywania zakupu, ale także w określonej perspektywie czasowej.

ELIA 2 Building, Quai Leon Monnoyer 3, 1000 Brussels

Betonowa konstrukcja II budynku w programie BatEx jest obudowane panelami ściennymi konstrukcji drewnianej. Budynek ukończono w 2013 r.
Inwestor: Elia Asset
Architekt: Architectes Associes
Powierzchnia: 9,939 m
EUCO 13 kWh/m2/rok
Systemy: izolacja celulozowa, instalacja solarna + 4000 m2 PV
Koszt budowy:  1 474 EUR/m2

 

 

Tradycjonaliści przeciwko postępowi

 

Budownictwo, które jest odpowiedzialne w Europie za około 40% zużycia energii i które naturalnie przysparza nam najwięcej kosztów, jest obecnie w fazie największych zmian technologicznych. Te potrzebne zmiany nie są zgodne z bieżącym interesem producentów tradycyjnych materiałów budowlanych. Taki postęp wymaga nowych nakładów na zmianę technologii lub całego profilu produkcji. Póki co jest więc naturalny opór i krytyka zbyt szybko postępujących zmian. Jednym z najbardziej jaskrawych i popularyzowanych argumentów przeciwko szybkiemu wprowadzaniu technologii zrównoważonych jest argument związany z ceną. Według tradycjonalistów budownictwo zrównoważone (pasywne, energooszczędne, etc) jest za drogie. Aby przeciwstawić się  tak konstruowanym tezom,  sympatycy budownictwa zrównoważonego lansują najnowsze analizy ekonomiczne w cyklu życia danego produktu (LCCA - Life Cycle Cost Analysis ). Co dziwne, tego typu analizy nie wymagają znajomości materiałoznawstwa, ani zaawansowanych technik porównawczych i analitycznych. Potrzebna jest jedynie odrobina zdroworozsądkowej uwagi i kalkulator. To może być pomocne przy przeciwstawianiu się sterowanemu przez tradycjonalistów konstruktywizmowi społecznemu 1.

 

Problem z nowymi technologiami zrównoważonymi

 

Nowe technologie zrównoważone to technologie, które mają następujące cechy:

 • Są trwalsze niż dotychczas stosowane,
 • Charakteryzują się najlepszymi parametrami chemicznymi i fizycznymi,
 • Ich produkcja, montaż, użytkowanie, odbywa się przy zmniejszonym zużyciu energii, ma wpływ na mniejsze zużycie energii,
 • Ich produkcja, montaż, użytkowanie, ma wpływ na zmniejszenie emisji CO2 i substancji trujących,
 • Mają potwierdzony w praktyce okres gwarancji i dodatkowe ubezpieczenie,
 • Ich stosowanie jest jak najbardziej ekonomicznie uzasadnione,
 • Ich cena jest dostępna, a ich stosowanie nie powoduje żadnych ograniczeń.

 

Sympatycy nowego nurtu poszukują tego typu technologii. Rozumieją, że ich pozytywny wpływ na środowisko jest ogromny. Tradycjonaliści, na ogół emocjonalnie negują rację stosowania najnowszych osiągnięć nauki i rację stosowania technologii zrównoważonych.

 

Fałszywe, tradycyjne tezy

 

Oto kilka emocjonalnych i tradycyjnych tez na temat stosowania zrównoważonych technologii. Zamieszczone poniżej komentarze pokazują stronniczy i nieobiektywny charakter tez. W komentarzach znajduje się też odniesienie do ogromnej dozy dyletanctwa, która towarzyszy na ogół wygłaszającemu tego typu tezy.


Teza 1. Autor tezy: znany i poważany architekt.

".... Budownictwo drewniane jest nietrwałe.."
Komentarz: Autor tej tezy zapomniał widocznie, że nawet on sam projektując budynki z dachem spadowym, większość konstrukcji dachowych projektuje w drewnie.  Czyżby na konstrukcję dachową dawał inną gwarancję ?  Nie. Pan inżynier po prostu się zapomniał. Zapomniał także, że najstarsze, użytkowane do dziś budynki drewniane, pochodzą nawet z VII wieku.


Teza 2. Autor tezy: wysokiej rangi urzędnik samorządowy.

".... Moglibyśmy budować lepiej, ale ogranicza nas prawo o zamówieniach publicznych.."
Komentarz: Dyletantyzm takiego stopnia jest niekorzystny społecznie. Pan urzędnik potrafi zamówić na przetargu samochód określając jego parametry techniczne (zużycie paliwa), wprost w przedmiocie zamówienia. Dlaczego nie potrafi tego samego zrobić w przypadku budynku?


Teza 3. Autor tezy: znany i poważany architekt - wykładowca akademicki.
"... Budownictwo energooszczędne czy pasywne jest znacznie droższe .."
Komentarz: Jakie prawo, albo jaki mandat ma pan inżynier do wygłaszanie takiej tezy skoro nie zaprojektował budynku energooszczędnego ani nigdy nie uczestniczył w budowie budynku pasywnego. Liczne przykłady rynkowe pokazują, że budynek energooszczędny czy nawet pasywny może być zbudowany w cenie budynku tradycyjnego.

 


Dobre przykłady w Europie

 

Jakby na przekór niektórym przekonaniom, w Europie sytuacja wygląda na ogół zupełnie inaczej. Gospodarką zrównoważoną i budownictwem energooszczędnym jest zainteresowana większość obywateli, a poziom wiedzy i ilość działań są imponujące.

 

Większość osób w Europie wie już, że oszczędzanie energii jest doskonałym biznesem.


Wskazuje na to nie tylko powyższe zestawienie, ale także raporty pokazujące sprzedaż innych technologii i urządzeń, na przykład pomp ciepła czy rekuperatorów. Według szacunków Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła EHPA, na początku grudnia 2017 została zainstalowana w Europie 10-milionowa pompa ciepła. Jest pewne, że w sprzyjających warunkach, poszukiwanie lub tworzenie nowych, innowacyjnych technologii odbywa się znacznie sprawniej. Większa uwaga i "otwarte umysły" nie przekreślają z góry żadnych możliwości, a każda idea jest dogłębnie badana. Tym sposobem więcej uwagi poświęca się także technologiom, które skracają czas budowy. Czas jest zasadniczym czynnikiem kosztotwórczym, a bywa często pomijany. Truizmem jest fakt, że wraz ze skróceniem czasu budowy zmniejszają się jednocześnie wydatki na energię, robociznę i obsługę budów.

 

 

Nawet instalacje sanitarne...

 

Również w branży instalacji sanitarnych dokonał się znaczy postęp. Zyskują na znaczeniu instalacje, które można zmontować cztery razy szybciej od tradycyjnych oraz instalacje, które nadają się do prefabrykacji.
Jako integralny element większości budowli, muszą charakteryzować się znacznie większą trwałością, potwierdzoną solidną gwarancją. W sukurs takim oczekiwaniom przychodzi hiszpański producent NUEVA TERRAIN SL, która oferuje gwarantowany super system instalacyjny, wykonany z polibutylenu o nazwie TERRAIN SDP. System z powodzeniem popularyzuje się na całym świecie, a ostatnio jest montowany w drugim co do wielkości wieżowcu w Ameryce Południowej.

 

Podsumowanie

 

Biorąc pod uwagę powyższe tezy i komentarze można odnieść wrażenie, że nawet przy wprowadzaniu gospodarki zrównoważonej i podkreślaniu jej zalet,  rację bytu ma stara sentencja krytyka społecznego, Johna Ruskina:

" Nie ma rzeczy na świecie, której nie można trochę gorzej wykonać i trochę taniej sprzedać, a ludzie którzy patrzą tylko na cenę zawsze będą ofiarami takich poczynań. Niemądrze jest zapłacić za dużo, ale jeszcze gorzej jest, gdy zapłaci się za mało. Jeżeli zapłaci się za dużo można stracić trochę pieniędzy i to wszystko. Jednakże jeżeli zapłaci się za mało, wtedy czasem można stracić wszystko, ponieważ zakupiony przedmiot może nie wypełnić przeznaczonych mu funkcji. Reguła gospodarki nie dopuszcza, żeby za małą cenę otrzymać dużą wartość. Wybierając najtańszą ofertę trzeba uwzględnić koszty ryzyka. Gdy się to zrobi, wtedy nie ma się już tyle pieniędzy aby kupić coś lepszego".Kontakt w sprawie produktów:NUEVA TERRAIN Polska Sp. z o. o.
tel. 732 266 729, 500 177 144
www: www.nuevaterrain.pl
mail: biuro@nuevaterrain.plZobacz więcej treści z działu: porady
Zobacz więcej treści z działu: porady

PARTNERZY

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

Grzejnik Fortuna
Grzejnik Fortuna
Grzejnik Everest
Grzejnik Everest
Grzejnik Elegant
Grzejnik Elegant
Grzejnik Aurora z lustrem
Grzejnik Aurora z lustrem

GORĄCE TEMATY

PORADNIK

NASZE SERWISY