REKLAMA

Hewalex - patron sekcji

Fotowoltaika w okresie zimowym


data aktualizacji: 11-03-2020, 09:05

Instalacja fotowoltaiczna jest systemem całorocznym. Trzeba jednak pamiętać, że w dużej mierze jej wydajność uzależniona jest od stopnia nasłonecznienia, a zatem inną wydajność będzie miała latem a inną zimą. Czy zatem jest to układ, w który warto inwestować?

Fotowoltaika w okresie zimowymFotowoltaika w okresie zimowym

fot.: Solsum - instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok i dostarcza nam energię

 

Generator fotowoltaiczny nie produkuje energii:

  • w nocy,
  • przy bardzo silnym zachmurzeniu i mgle,
  • przy całkowicie pokrytych śniegiem lub szronem panelach fotowoltaicznych,
  • przy braku napięcia w sieci zasilającej budynek z zakładu energetycznego.


UWAGA! Zmiany klimatu powodują, że w Polsce mamy coraz mniej dni ze śniegiem, a okres jego zalegania również uległ znacznemu skróceniu.

Fotowoltaika w okresie zimowym

fot.: Hewalex - 2 cm warstwa śniegu zmniejsza przepuszczalność promieniowania słonecznego do wnętrza panelu fotowoltaicznego o około 80% , a przy warstwie 10 cm przepuszczalność obniża się już do minimum


W okresie zimowym produkcja jest utrzymana lecz zmniejsza się wydajność systemu. W związku z cyklicznymi zmianami nasłonecznienia uzysk energii elektrycznej zmienia się w czasie. Dla Polski można wyróżnić półrocze letnie (ok. 70-80% rocznej energii promieniowania słonecznego), które jest dłuższe oraz okres zimowy z najmniejszym nasłonecznieniem w grudniu i styczniu. Wtedy to też bardzo często konieczne jest korzystanie z prądu sieciowego. Dzieje się to niezauważalnie dla właściciela instalacji. System automatycznie przełącza się na sieć zewnętrzną uzupełniając niedostatek wyprodukowanej energii.

Fotowoltaika w okresie zimowym

fot.: Hewalex - dopuszcza się usuwanie śniegu czy szronu wodą, ale nie ciepłą i jedynie przy wyraźnie dodatniej temperaturze zewnętrznej

Moduły fotowoltaiczne na dachach domów jednorodzinnych powinno się montować tak, by wyeliminować miejsca zacienienia wynikające z konfiguracji otoczenia w różnych porach dniach i roku. Zaleganie śniegu na powierzchni paneli fotowoltaicznych zależy nie tylko od warunków pogodowych, ale też właściwości szyby i kąta nachylenia paneli. W Polsce zaleca się nachylenie od 30 do 45° ułatwiające samoczynne zsuwanie się śniegu z powierzchni paneli.

 

RADA! Większe nachylenie paneli zalecane jest w obszarach charakteryzujących się zwiększonymi opadami śniegu, czyli w górach i na północno-wschodnich krańcach naszego kraju. W praktyce można się spodziewać dodatkowych korzyści z takiego montażu, gdyż dzięki zwiększonemu promieniowaniu słonecznemu odbijanemu od pokrywy śnieżnej możliwy jest nieznaczny zysk na wydajności instalacji.


fot.: Lindab SolarRoof™ - ekologiczny dach wytwarzający energię elektryczną za pomocą zintegrowanych paneli fotowoltaicznych o wysokiej wydajności nawet w mniej optymalnych warunkach oświetleniowych


Nadwyżki energii

W czasie letnich upałów mamy do czynienia z nadwyżką wyprodukowanej energii, której nie jesteśmy w stanie magazynować, dlatego konieczne jest przesłanie jej do sieci. Za taki transfer otrzymamy zapłatę, zgodnie z taryfą, na jaką mamy podpisaną umowę z zakładem energetycznym.

fot.: De Dietrich


Bilans roczny

W bilansie rocznym może się okazać, że zimowy pobór energii stanowi mniejszą część niż ta odsprzedana. Wszystko oczywiście zależy od naszych potrzeb energetycznych oraz wielkości instalacji, ale roczne zestawienie zysków i strat zazwyczaj jest po stronie inwestora. Oszczędności są odczuwalne po kilku latach użytkowania, kiedy to zwraca się nakład poniesiony na inwestycję.

Panele fotowoltaiczne - czy trzeba odśnieżać

fot.: Solsum


Sprawdź również:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Lindab, De Dietrich, Solsum, Hewalex

Zobacz więcej treści z działu: instalacje ekologiczne
Zobacz więcej treści z działu: instalacje na dachuPARTNERZY

 Hewalex   Buderus      Roth Polska Galmet    logo Stiebel Eltron NTS Energy De Dietrich       Immergas     Solsum

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

Bezfiltrowy odkurzacz centralny V MAX
Bezfiltrowy odkurzacz centralny V MAX
Odkurzacz centralny wodny AQUA IZZY 400
Odkurzacz centralny wodny AQUA IZZY 400
Odkurzacz wodny AQUA MATIC 550
Odkurzacz wodny AQUA MATIC 550
Odkurzacz centralny Aspilusa IZZY 50
Odkurzacz centralny Aspilusa IZZY 50

GORĄCE TEMATY

PORADNIK

NASZE SERWISY