REKLAMA

2017 najlepszym dla Polskiej fotowoltaiki - 4 powody


data aktualizacji: 24-11-2016, 12:16

Prognozuje się, że 2017 rok będzie rokiem, w którym fotowoltaika w Polsce będzie się miała naprawdę bardzo dobrze. Jest kilka powodów, które pozwalają na takie stwierdzenie:
 

  • Po pierwsze Ministerstwo Energii planuje do 2020 roku zwielokrotnić moc elektrowni słonecznych w Polsce. Polskie Sieci Elektroenergetyczne od dawna zwracały bowiem uwagę na fakt, iż od rozwoju fotowoltaiki może zależeć bezpieczeństwo energetyczne kraju.


Aktualna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosi 153MWp, podczas gdy 5 lata temu było to blisko 2MWp.

- Do 2020 roku chcielibyśmy mieć nie mniej, niż 1000 MW w fotowoltaice, chociaż PSE mówi, że to powinno być co najmniej 2000 MW - poinformował Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej na 6. Międzynarodowej Konferencji Fotowoltaiki w Polsce. Ministerstwo Energii wyciągnęło wnioski z raportu przygotowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne w ubiegłym roku, po konieczności wprowadzenia 20 stopnia zasilania. Ograniczeniu dostaw prądu dotknęły wtedy blisko 2 tys. przedsiębiorstw.
 

  • Po drugie do 2020 r. Unia Europejska na wsparcie OZE przeznacza największą w historii pulę środków, wynosi ona około:

1) Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko – ok. 1,2 mld zł;
2) Regionalne Programy Operacyjne – ok. 4,5 mld zł,
3) Program Rozwoju Obszarów Wiejskich – ok. 0,5 mld zł


Środków jest tak dużo, że większość samorządów nie radzi sobie z ich wydatkowaniem, wydając 2-4% środków zaplanowanych do wydatkowania na ten rok.

Obecnie liderami wydatkowania funduszy unijnych są następujące województwa: pomorskie, wielkopolskie i opolskie, w którym zakontraktowano już ponad 10 proc. środków. Najsłabiej wypadają: Podlasie, Lubelszczyzna, województwa Warmińsko-Mazurskie i Kujawsko-Pomorskie, gdzie kontraktacja wynosi poniżej 3 proc. Wiceszef Ministerstwo Rozwoju potwierdza, że „Różnice między regionami są naprawdę bardzo duże”.
 

  • Po trzecie spadające ceny modułów PV sprawiają, że poprawia się rentowność inwestycji w farmy fotowoltaiczne. Niższe ceny to także łatwiejsze ich finansowanie. Do obniżenia cen przyczyniły się przede wszystkim Chiny, które biją kolejne rekordy zainstalowanej mocy w fotowoltaice (43GW na koniec 2015r. i 20GW w I połowie 2016r!).
     
  • Po czwarte dynamicznie rośnie liczba Prosumentów. Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki podaje, że w Polsce obecnie w fotowoltaice zainstalowane jest już 153 MW łącznej mocy, domowych systemów przydomowych jest ponad 11,2 tys. na łączną moc ponad 62 MW. Tylko w I połowie tego roku przyłączyli mikroinstalacje w ilości ponad 5,8 tys. Trend powinien się utrzymać, sprzyjają temu także wzrosty sprawności ogniw np. technologia PERC, nowe systemy magazynowania energii, wzrost świadomości ekologicznej a także ustabilizowanie regulacji prawnych i zasad rozliczeń dla instalacji do 40kWp.


Solsum

SOLSUM to wiodąca firma z branży fotowoltaiki w Polsce, o czym świadczy ponad 500 wykonanych instalacji i 5 lat doświadczenia w fotowoltaice.

Wieloletnia współpraca z producentami paneli i falowników sprawia, że firma Solsum jest w stanie zaproponować bardzo konkurencyjne warunki cenowe jednocześnie realizując inwestycje na wysokiej, jakości komponentach m.in: REC Group, LG, SMA, ABB, Schneider Electric. Zastosowanie własnej Polskiej konstrukcji pozwala także obniżyć koszty montażu. Fakt ten wpływa ponadto na jakość i wytrzymałość systemu mocowania.

Klientom przygotowującym inwestycje na 2017 r. firma Solsum może zaproponować specjalne ceny budowy farm fotowoltaicznych. Elektrownię PV o mocy 1MWp z pakietem systemu monitorowania jest w stanie wybudować już za 850 000 eur netto. Taka inwestycja w ciągu roku wyprodukuje ok. 1GWh energii elektrycznej w warunkach Polskich.

Firma oferuje także pomoc od samego początku inwestycji: wykonanie audytów lokalizacji pod budowę elektrowni PV, opracowanie projektów, pozyskanie warunków zabudowy, decyzji środowiskowych, warunków przyłączenia, pozwolenia na budowę oraz wniosku o dofinansowanie.

SOLSUM wraz z Partnerami pozyskało dotacje unijne w wysokości 1,5 mld złotych zarówno dla przedsiębiorstw, jak i jednostek Samorządu Terytorialnego z Regionalnych i Krajowych Programów Operacyjnych.
 

Kontakt w sprawie produktów:

SOLSUM Sp. z o.o.
ul. Bolesława Chrobrego 8
Piwniczna-Zdrój 33-350
tel. +48 18 540 91 40
fax. +48 18 541 79 42
www: www.solsum.pl
mail: biuro@solsum.plpoczytaj o Solsum w portalu
zobacz wszystkie zdjęcia w galerii Solsum

elektrownie słoneczne realizowane „pod klucz” » systemy podłączone do sieci (on-grid) » systemy  autonomiczne (off-grid) » systemy podtrzymania energii » systemy zintegrowane z budynkiem (BIPV) » projektowanie elektrowni słonecznych » logistyka » montaż przez doświadczonych fachowców » nadzór, pełna obsługa serwisowa i pogwarancyjna » pozyskiwanie dotacji i finansowania inwestycji w fotowoltaikę » przygotowanie biznes planów i analiz rentowności inwestycji na potrzeby inwestora » szkolenia specjalistyczne dla inwestorów, jednostek samorządowych, instalatorów, projektantów

Zobacz więcej treści z działu: instalacje ekologiczne
Zobacz więcej treści z działu: instalacje na dachu

PARTNERZY

 Hewalex   Buderus      Roth Polska Galmet    logo Stiebel Eltron NTS Energy De Dietrich       Immergas       Dimplex Solsum

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

Klimatyzator ścienny NEBULA BLACK MIRROR (R410A)
Klimatyzator ścienny NEBULA BLACK MIRROR (R410A)
Klimatyzator ścienny FLARE (R32)
Klimatyzator ścienny FLARE (R32)
Klimatyzator ścienny FLEXIS (R32)
Klimatyzator ścienny FLEXIS (R32)
Centrala wentylacyjna VENTUS
Centrala wentylacyjna VENTUS

GORĄCE TEMATY

PORADNIK

NASZE SERWISY