REKLAMA

2017 najlepszym dla Polskiej fotowoltaiki - 4 powody


data aktualizacji: 24-11-2016, 12:16

Prognozuje się, że 2017 rok będzie rokiem, w którym fotowoltaika w Polsce będzie się miała naprawdę bardzo dobrze. Jest kilka powodów, które pozwalają na takie stwierdzenie:
 

  • Po pierwsze Ministerstwo Energii planuje do 2020 roku zwielokrotnić moc elektrowni słonecznych w Polsce. Polskie Sieci Elektroenergetyczne od dawna zwracały bowiem uwagę na fakt, iż od rozwoju fotowoltaiki może zależeć bezpieczeństwo energetyczne kraju.


Aktualna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosi 153MWp, podczas gdy 5 lata temu było to blisko 2MWp.

- Do 2020 roku chcielibyśmy mieć nie mniej, niż 1000 MW w fotowoltaice, chociaż PSE mówi, że to powinno być co najmniej 2000 MW - poinformował Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej na 6. Międzynarodowej Konferencji Fotowoltaiki w Polsce. Ministerstwo Energii wyciągnęło wnioski z raportu przygotowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne w ubiegłym roku, po konieczności wprowadzenia 20 stopnia zasilania. Ograniczeniu dostaw prądu dotknęły wtedy blisko 2 tys. przedsiębiorstw.
 

  • Po drugie do 2020 r. Unia Europejska na wsparcie OZE przeznacza największą w historii pulę środków, wynosi ona około:

1) Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko – ok. 1,2 mld zł;
2) Regionalne Programy Operacyjne – ok. 4,5 mld zł,
3) Program Rozwoju Obszarów Wiejskich – ok. 0,5 mld zł


Środków jest tak dużo, że większość samorządów nie radzi sobie z ich wydatkowaniem, wydając 2-4% środków zaplanowanych do wydatkowania na ten rok.

Obecnie liderami wydatkowania funduszy unijnych są następujące województwa: pomorskie, wielkopolskie i opolskie, w którym zakontraktowano już ponad 10 proc. środków. Najsłabiej wypadają: Podlasie, Lubelszczyzna, województwa Warmińsko-Mazurskie i Kujawsko-Pomorskie, gdzie kontraktacja wynosi poniżej 3 proc. Wiceszef Ministerstwo Rozwoju potwierdza, że „Różnice między regionami są naprawdę bardzo duże”.
 

  • Po trzecie spadające ceny modułów PV sprawiają, że poprawia się rentowność inwestycji w farmy fotowoltaiczne. Niższe ceny to także łatwiejsze ich finansowanie. Do obniżenia cen przyczyniły się przede wszystkim Chiny, które biją kolejne rekordy zainstalowanej mocy w fotowoltaice (43GW na koniec 2015r. i 20GW w I połowie 2016r!).
     
  • Po czwarte dynamicznie rośnie liczba Prosumentów. Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki podaje, że w Polsce obecnie w fotowoltaice zainstalowane jest już 153 MW łącznej mocy, domowych systemów przydomowych jest ponad 11,2 tys. na łączną moc ponad 62 MW. Tylko w I połowie tego roku przyłączyli mikroinstalacje w ilości ponad 5,8 tys. Trend powinien się utrzymać, sprzyjają temu także wzrosty sprawności ogniw np. technologia PERC, nowe systemy magazynowania energii, wzrost świadomości ekologicznej a także ustabilizowanie regulacji prawnych i zasad rozliczeń dla instalacji do 40kWp.


Solsum

SOLSUM to wiodąca firma z branży fotowoltaiki w Polsce, o czym świadczy ponad 500 wykonanych instalacji i 5 lat doświadczenia w fotowoltaice.

Wieloletnia współpraca z producentami paneli i falowników sprawia, że firma Solsum jest w stanie zaproponować bardzo konkurencyjne warunki cenowe jednocześnie realizując inwestycje na wysokiej, jakości komponentach m.in: REC Group, LG, SMA, ABB, Schneider Electric. Zastosowanie własnej Polskiej konstrukcji pozwala także obniżyć koszty montażu. Fakt ten wpływa ponadto na jakość i wytrzymałość systemu mocowania.

Klientom przygotowującym inwestycje na 2017 r. firma Solsum może zaproponować specjalne ceny budowy farm fotowoltaicznych. Elektrownię PV o mocy 1MWp z pakietem systemu monitorowania jest w stanie wybudować już za 850 000 eur netto. Taka inwestycja w ciągu roku wyprodukuje ok. 1GWh energii elektrycznej w warunkach Polskich.

Firma oferuje także pomoc od samego początku inwestycji: wykonanie audytów lokalizacji pod budowę elektrowni PV, opracowanie projektów, pozyskanie warunków zabudowy, decyzji środowiskowych, warunków przyłączenia, pozwolenia na budowę oraz wniosku o dofinansowanie.

SOLSUM wraz z Partnerami pozyskało dotacje unijne w wysokości 1,5 mld złotych zarówno dla przedsiębiorstw, jak i jednostek Samorządu Terytorialnego z Regionalnych i Krajowych Programów Operacyjnych.
 

Kontakt w sprawie produktów:

SOLSUM Sp. z o.o.
ul. Bolesława Chrobrego 8
Piwniczna-Zdrój 33-350
tel. +48 18 540 91 40
fax. +48 18 541 79 42
www: www.solsum.pl
mail: biuro@solsum.plpoczytaj o Solsum w portalu
zobacz wszystkie zdjęcia w galerii Solsum

elektrownie słoneczne realizowane „pod klucz” » systemy podłączone do sieci (on-grid) » systemy  autonomiczne (off-grid) » systemy podtrzymania energii » systemy zintegrowane z budynkiem (BIPV) » projektowanie elektrowni słonecznych » logistyka » montaż przez doświadczonych fachowców » nadzór, pełna obsługa serwisowa i pogwarancyjna » pozyskiwanie dotacji i finansowania inwestycji w fotowoltaikę » przygotowanie biznes planów i analiz rentowności inwestycji na potrzeby inwestora » szkolenia specjalistyczne dla inwestorów, jednostek samorządowych, instalatorów, projektantów

Zobacz więcej treści z działu: instalacje ekologiczne
Zobacz więcej treści z działu: instalacje na dachu

PARTNERZY

 Hewalex   Buderus      Roth Polska Galmet    logo Stiebel Eltron NTS Energy De Dietrich       Immergas       Dimplex Solsum

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

Oprawa OWAL SLIM LED z dyfuzorem
Oprawa OWAL SLIM LED z dyfuzorem
D.3142SM- Oprawa oświetleniowa KALIPSO E27 srebrna, klosz mleczny
D.3142SM- Oprawa oświetleniowa KALIPSO E27 srebrna, klosz mleczny
D.3197 - Oprawa oświetleniowa PANTERA, biały pierścień, klosz mleczny
D.3197 - Oprawa oświetleniowa PANTERA, biały pierścień, klosz mleczny
MAGIC - lampa LED serii SILVER LINE kwadratowa: 75 x 75 x 6,2 mm
MAGIC - lampa LED serii SILVER LINE kwadratowa: 75 x 75 x 6,2 mm

GORĄCE TEMATY

PORADNIK

NASZE SERWISY