System alarmowy z najwyższej półki


data aktualizacji: 05-02-2018, 09:41

Na rynku zabezpieczeń dostępnych jest wiele rozwiązań, od alarmów ekonomicznych, po zaawansowane systemy integrujące bezpieczeństwo z automatyką domową. Czy warto zatem zdecydować się na wybór systemu, którego montaż będzie się wiązał z zaangażowaniem większych środków? Co otrzymamy w zamian?

 

Satel

 

Niejeden inwestor przekonał się, iż podczas budowy domu nie zawsze warto oszczędzać. Wyższej jakości materiały budowlane oraz wykończeniowe to ich dłuższa, bardziej ekonomiczna i bezproblemowa eksploatacja. Podobnie jest w przypadku wyboru urządzeń do instalacji domowych – decydując się na sprzęt renomowanych firm otrzymujemy niezawodność oraz wykonanie na światowym poziomie. Ponadto w wielu przypadkach uzyskamy możliwość korzystania z dodatkowych funkcjonalności, których nie dają rozwiązania budżetowe. Ta zasada obowiązuje także w przypadku systemów alarmowych. Czego zatem może się spodziewać właściciel domu zwracając się do instalatora słowami: „proszę zamontować system alarmowy z najwyższej półki”?

 

 

Bezpieczeństwo bez kompromisów

 

SatelSercem każdego systemu alarmowego jest centrala alarmowa. Chcąc kompleksowo zabezpieczyć dom, należy wybrać taki model, który posiada szerokie możliwości konfiguracyjne, umożliwia podłączenie wielu czujek, sygnalizatorów, a także manipulatorów, czyli urządzeń do codziennej obsługi systemu. Ponadto, niektóre modele umożliwiają włączanie i wyłączanie czuwania z użyciem kart zbliżeniowych, bez konieczności pamiętania kodu, co może mieć szczególne znaczenie, jeśli systemem muszą też sterować dzieci lub seniorzy. System alarmowy powinien w przypadku wystąpienia zagrożenia poinformować o tym wskazane osoby lub służby, np. agencję ochrony przy próbie włamania albo straż pożarną, gdy w domu zaprószony zostanie ogień. To wszystko, aby jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszego mienia. Tak aby można było dopasować konfigurację instalacji do potrzeb domowników, bez kompromisów lub uproszczeń, jak może mieć to miejsce w przypadku central prostszych. Przykładem urządzeń spełniających powyższe wymagania jest seria zaawansowanych central alarmowych INTEGRA.

W ramach instalacji alarmowej bazującej na tej centrali działać mogą przeróżne czujki. Jak w przypadku każdego sprzętu elektronicznego – tu również można wybrać modele prostsze i tańsze, jak i te kosztujące więcej, ale dzięki temu bardziej zaawansowane i oferujące wyższy stopień zabezpieczenia. Wśród tych drugich występują tzw. czujki dualne, które w odróżnieniu od „zwykłych” modeli działających jedynie w oparciu o czujnik podczerwieni, posiadają w swej budowę dodatkowy tor detekcji – czujnik mikrofalowy. Dzięki temu nadają się one do stosowania wszędzie tam, gdzie zwykłe czujki mogłyby wyzwalać fałszywe alarmy, czyli np. w miejscach o dużej zmienności temperatury (garaż, kotłownia, salon z kominkiem itp.) lub tam, gdzie np. panują przeciągi. Ponadto istotną funkcją „najwyższych” modeli, takich jak SILVER, jest tzw. antymasking. Oznacza to, że już przy próbie zasłonięcia czujki (m.in. przez przykrycie kartonem) zostaniemy o tym natychmiast poinformowani przez system.

 

SilverOPAL PROAGATE

SILVER                                   OPAL Pro                                        AGATE

 

Inne modele czujek dualnych, takie jak OPAL Pro, pracować mogą na zewnątrz budynków tworząc niezwykle skuteczną ochronę naszej posesji. Urządzenia te zostały zaprojektowane tak, aby móc działać niezależnie od niesprzyjających warunków środowiskowych, np. podczas opadów deszczu czy śniegu. Natomiast wzdłuż płotów i przejść warto zamontować czujki kurtynowe, tak aby uzyskać niewidzialną barierę, przez którą intruz nie przedostanie się niepostrzeżenie – przykładem takiego urządzenia jest czujka AGATE.

Warto pamiętać, że system alarmowy powinien chronić dom i jego mieszkańców nie tylko przed skutkami włamania czy napadu – wszechstronna instalacja alarmowa ostrzec może także np. o pojawieniu się wycieku wody z instalacji wodociągowej, ulatnianiu gazu z pieca czy pojawieniu już pierwszych znamion pożaru (np. dymu z uszkodzonego zasilacza w komputerze).

 

 

Bezpiecznie, ale i inteligentnie

 

Jak pewnie wielu czytelników już wie, nowoczesny system nie musi ograniczać swojego działania jedynie do funkcji alarmowych. Wybierając wspomnianą na początku zaawansowaną centralę alarmową INTEGRA uzyskamy dodatkowo możliwość sterowania różnymi urządzeniami w ramach instalacji inteligentnego budynku. Jest to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale również ekonomiczne, ponieważ elementy systemu alarmowego zastąpić mogą funkcjonalnie część innych urządzeń i sterowników. Co zatem można zrealizować wykorzystując potencjał wybranego modelu centrali?

 

INTEGRA Satel

 

Otóż nasz system alarmowy będzie mógł sterować pracą oświetlenia nie tylko wewnątrz domu, ale również na terenie całej posesji. Umożliwi to ekonomiczne wykorzystanie źródeł światła oraz ustawienie m.in. funkcji tzw. symulacji obecności domowników (np. na czas wyjazdu). Odpowiednio zaprogramowany system zraszaczy w ogrodzie zapewni odpowiednią wilgotność gleby. Brama wjazdowa i garażowa mogą się otwierać i zamykać automatycznie, zgodnie z określonymi schematami lub po wysterowaniu z pilota. Rolety czy żaluzje zaciemniające w oknach mogą się przymykać / otwierać w zależności od pory dnia czy poziomu nasłonecznienia. Możliwe jest także zaprogramowanie centrali tak, aby dbała o optymalną temperaturę regulując ją w każdym z pomieszczeń z osobna, co zapewni nie tylko komfort, ale może także przynieść wymierne oszczędności, choćby poprzez sterowanie grzejnikami i obniżanie temperatury o kilka stopni na noc lub na czas nieobecności mieszkańców oraz wyłączaniu ogrzewania w pomieszczeniach, które wietrzymy.

 

SATELSATEL

 

Oczywiście wszystkie instalacje nadzorowane przez centralę alarmową mogą pracować niezależnie, jednakże wygodniejszym i bardziej efektywnym rozwiązaniem może okazać się połączenie ich działań tak, aby uruchamiały się jednocześnie lub w określonej sekwencji. Tu okażą się pomocne tzw. polecenia MAKRO. Na czym to polega i jak tym sterować?

 

 

Zaawansowane „centrum dowodzenia”

 

Instalacją alarmową bazującą na centrali INTEGRA zarządzać można zdalnie korzystając z aplikacji mobilnej INTEGRA CONTROL, co jest niezwykle wygodne, zwłaszcza gdy często przebywamy poza domem i chcielibyśmy mieć stały dostęp do informacji o systemie, jak również móc w każdej chwili wywołać wybraną funkcję, np. włączyć podgrzewanie podjazdu lub podnieść temperaturę w domu, gdy niespodziewanie wracamy wcześniej z urlopu lub delegacji.

 

INT-TSI

 

Do sterowania centralami INTEGRA z wnętrza domu wykorzystać można najbardziej wszechstronne i zaawansowane dotykowe manipulatory INT-TSI, z wyglądu przypominające tablet. Urządzenia te oprócz podstawowej funkcji, jaką jest zarządzanie pracą systemu alarmowego (uzbrajanie i rozbrajanie czuwania), oferują dużo więcej, w tym m.in. sterowanie elementami automatyki oraz możliwość podglądu obrazu z kamer IP np. rozmieszczonych we wnętrzu i wokół budynku. Mogą też spełniać rolę stacji pogodowej, wyświetlając aktualizowany na bieżąco widżet pogodowy. Wygląd takiego manipulatora może być dostosowany do potrzeb użytkowników dzięki możliwości wyboru tapet poszczególnych ekranów (np. ulubionego zdjęcia z ostatnich wakacji) oraz rozmieszczenia na nich wybranych ikon. I tu wracamy do poleceń MAKRO – pod dowolnymi ze wspomnianych wyżej ikon, mogą się kryć nie tylko pojedyncze polecenia, ale całe sekwencje zdarzeń kierowanych przez centralę alarmową. I tak na przykład, gdy zostanie wybrana ikonka odpowiadającą za scenariusz „wyjście z domu”, INTEGRA automatycznie wywoła kolejne wybrane przez użytkownika zdarzenia: wyłączy pozostawione światła i inne, niepotrzebne urządzenia podłączone do instalacji elektrycznej, domknie uchylone okna, opuści rolety antywłamaniowe. Następnie, w zależności od pory roku – „przykręci” grzejniki albo wyłączy klimatyzację. Otworzy bramę garażową, aby zamknąć ją zaraz po wyjechaniu auta. Na koniec centrala otworzy bramę wjazdową, aby wypuścić auto z domownikami ruszającymi w drogę do pracy i/lub szkoły. Od tej chwili nasz „elektroniczny” strażnik zaczynie czuwać i przejdzie w stan gotowości do wykrycia każdego potencjalnego intruza. Jak długo zajęłoby wykonanie tych wszystkich czynności samemu korzystając z oddzielnych, niezintegrowanych instalacji? Z pewnością więcej niż kilka minut. Zaoszczędzony czas można zatem spędzić siedząc dłużej z rodziną przy śniadaniu lub porannej kawie. Brzmi zachęcająco prawda? A takich przykładów jest znacznie więcej.

Dodatkowym atutem wykorzystania w domu centrali INTEGRA jest fakt, iż dzięki współpracy z modułem INT-KNX-2 możliwe jest zintegrowanie systemu alarmowego z urządzeniami automatyki domowej standardu KNX – jednego z najbardziej zaawansowanych i coraz częściej stosowanych rozwiązań na całym świecie. W ramach systemu KNX pracować może bardzo szeroki wachlarz urządzeń elektrycznych, w tym multimedia, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, opomiarowanie i wiele innych. Dzięki wspomnianemu wyżej modułowi INT-KNX-2 możliwe jest nie tylko sterowanie urządzeniami KNX (możliwe oczywiście również z poziomu manipulatora INT-TSI), ale także odbieranie przez centralę INTEGRA informacji o ich aktualnym stanie, co możemy na bieżąco śledzić np. na aplikacji mobilnej INTEGRA CONTROL.

Integracja systemów zapewnia podniesienie komfortu życia, oszczędność energii, bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, a także obniżenie kosztów instalacji.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Satel Sp. z.o.o.

Zobacz więcej treści z działu: inteligentny budynek
Zobacz więcej treści z działu: instalacje elektryczne

PARTNERZY

Karlik   Legrand Hager     Ospel     nVent Werit Dahua   Solsum KOS   Pawbol ECO MAX  Ideal TS    Apator STERR Elektra Intersoft

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

Klimatyzator ścienny NEBULA BLACK MIRROR (R410A)
Klimatyzator ścienny NEBULA BLACK MIRROR (R410A)
Klimatyzator ścienny FLARE (R32)
Klimatyzator ścienny FLARE (R32)
Klimatyzator ścienny FLEXIS (R32)
Klimatyzator ścienny FLEXIS (R32)
Centrala wentylacyjna VENTUS
Centrala wentylacyjna VENTUS

GORĄCE TEMATY

PORADNIK

NASZE SERWISY