Energomodernizacje oświetlenia - jak uniknąć problemów przy odbiorze


data aktualizacji: 30-10-2017, 10:24

Obniżenie kosztów funkcjonowania prywatnych firm oraz instytucji publicznych to jedno z ważniejszych działań jakie warto podjąć. Jak to osiągnąć? Najczęściej działania skoncentrowane są na energomodernizacji istniejących budynków. Poniżej prezentujemy kilka prostych porad, jak sprawić, by wymiana oświetlenia prowadzona w ramach modernizacji energetycznej była najbardziej efektywna i niskokosztowa, na przykładzie inwestycji, w których wykorzystano rozwiązania polskiego producenta oświetlenia LED - HSK LEDY.

 

Audyt i wymiana oświetlenia - na co zwrócić uwagę

 

1) Przygotowanie techniczne w zakresie techniki oświetleniowej audytorów


Procedura audytu energetycznego najczęściej prowadzona jest przez specjalistyczne firmy, które za zadanie mają znaleźć możliwie jak najwięcej energochłonnych elementów infrastruktury badanego budynku oraz rekomendować ich wymianę. Najczęściej dokonuje się więc ocieplenia elewacji, wymiany stolarki okiennej, ogrzewania oraz oświetlenia.


Należy koniecznie zwrócić uwagę na to czy audytor prowadzący inwentaryzację i analizę budynku ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie – niekiedy zdarza się, że audytorzy specjalizują się wyłącznie w zagadnieniach termiki budynków, wskutek czego wymiana oświetlenia traktowana jest po macoszemu. Tymczasem światło jest istotne dla komfortu użytkowników, a źle dobrane może zmniejszać efektywność pracy lub nauki.


2) Podejście ilościowe do rekomendacji – wymiana 1:1 opraw lub rekomendacja zmniejszania zużycia energii o konkretną ilość procent


Najczęściej popełnianym przez audytorów błędem jest ilościowe podejście do wymiany oświetlenia, co niemal zawsze prowadzi do poważnych problemów z odbiorem powykonawczym budynku, zwłaszcza w przestrzeniach użyteczności publicznej. Podejście to sprowadza się do zinwentaryzowania wszystkich opraw oświetleniowych w budynku i rekomendację wymiany źródeł światła 1:1 na LED lub założenie określonego, procentowego obniżenia zużycia energii i na tej podstawie obliczanie zapotrzebowania na oprawy oświetleniowe.


3) Brak znajomości aktualnych norm dotyczących oświetlenia


Zdarza się także, że audytor dokonuje pomiarów natężenia światła w stanie wyjściowym, przed modernizacją. Ta strategia najczęściej kończy się niekorzystnie dla właścicieli budynków, w trakcie odbioru bowiem inspektorzy nadzoru budowlanego sprawdzają czy parametry oświetlenia spełniają wymagania wynikające z norm.


Eksploatowane przez wiele lat oprawy oświetleniowe emitują światło niezgodne z obowiązującymi normami – dlatego jego natężenie, współczynnik olśnienia i temperatura barwowa sprzed modernizacji najczęściej nijak mają się do wymagań normy. Technologia LED jest bardzo wydajna w porównaniu do starszych źródeł światła, jednak należy podejść z dużą ostrożnością do obiecywanych przez audytorów oszczędności energii, jeżeli opierają się one na założeniu, że po modernizacji ilość luksów w pomieszczeniach ma pozostać taka sama.

 

Szkoła podstawowa w Miechowie – przykład prawidłowo przeprowadzonej energomodernizacji. W przypadku szkół i miejsc, gdzie przebywają dzieci, należy zwrócić szczególną uwagę na komfort użytkowania pomieszczeń – brak efektu olśnienia i wysokie natężenie oświetlenia


 

4) Ignorowanie równomierności


Ostatnim, lecz często najpoważniejszym problemem nieprofesjonalnie prowadzonych audytów jest zakładanie, że dotychczasowe rozmieszczenie źródeł światła jest prawidłowe. Często zdarza się, że w starych obiektach równomierność oświetlenia jest znacznie niższa od zaleceń normy. Oczywiście nie zawsze modernizacja energetyczna musi wiązać się z remontem całej instalacji, należy jednak przyjąć, że uzyskanie oświetlenia w pełni zgodnego z normami a jednocześnie gwarantującego zmniejszenie kosztów zużywanej energii może wiązać się z koniecznością przemieszczenia opraw. Koszty takich działań nie będą bardzo wysokie pod warunkiem, że nie wykonuje się ich w ostatniej kolejności, po zakończeniu całego remontu.


Projektując wymianę oświetlenia należy więc upewnić się, że audytor bądź firma oferująca taką usługę:

  • Zna treść norm dotyczących oświetlenia, zwłaszcza Normy PN-EN 12464-1:2012  Światło i oświetlenie - Oświetlenie miejsc pracy
  • Rekomeduje wymianę oświetlenia na podstawie projektu uwzględniającego wymagane przez normy: poziom oświetlenia, równomierność, maksymalne olśnienie, temperaturę barwową
  • Oblicza redukcję zużycia energii na podstawie prawidłowego projektu


Specjalistyczny Szpital Pediatryczny w Sosnowcu – przykład miejsca, gdzie światło gra szczególną rolę także w kontekście zdrowienia i dobrego samopoczucia pacjentów

 

 

HSK LEDY - specjaliści od oświetlenia

 

Powyższych oczekiwań nie spełni każda firma prowadząca energomodernizacje. Rekomendowanym rozwiązaniem jest więc włączenie w proces profesjonalistów z branży oświetleniowej. Warto zaufać w tej kwestii specjalistom. Firmy jak HSK LEDY, krakowski producent oświetlenia LED oferują takie usługi jako gratis przy zakupie oświetlenia. Można także zamówić dokumentacje powykonawcze i otrzymać gwarancje na 3, 5 a nawet 7 lat, co często wymagane jest przy realizowaniu projektów energomodernizacyjnych ze środków publicznych i dopłat unijnych.


Skontaktuj się ze specjalistami HSK LEDY >> link

 

Taka współpraca pozwala uniknąć problemów z odbiorami powykonawczymi, opóźnień, a przede wszystkim gwarantuje, że oświetlenie w remontowanym budynku będzie zdrowe i przyjazne dla użytkowników, a jednocześnie najbardziej energooszczędne.


Urząd miasta w Miechowie – przykład efektywnie przeprowadzonej modernizacji oświetlenia
Kontakt w sprawie produktów:

HSK LEDY
ul. Tyniecka 118A
Kraków 30-376
tel. (+48) 12 269 35 46
fax. (+48) 12 269 35 45 wewn. 29
www: hskledy.com.pl
mail: ledy@hsk.com.plpoczytaj o HSK LEDY w portalu
zobacz wszystkie zdjęcia w galerii HSK LEDY

technika led » oprawy led » panele świetlne » oprawy o wysokiej szczelności » oświetlenie uliczne LED » oświetlenie parkowe LED » reflektory » doświetlacze » oświetlenie hal » oprawy led przemysłowe » barrisole » produkcja » projektowanie » wizualizacje » dialux » sprzedaż » import » doradztwo

Zobacz więcej treści z działu: oświetlenie przemysłowe i komercyjne
Zobacz więcej treści z działu: technika oświetleniowa

PARTNERZY

logo Aurora Technika Świetlna             Trilux                 logo APM MORKOM        SmartLight     Logo Karlik

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

Rozdzielacz typ SN-RZP 1
Rozdzielacz typ SN-RZP 1
Rozdzielacz typ N-RZP 1
Rozdzielacz typ N-RZP 1
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem metalowym
Odpowietrznik mechaniczny z pokrętłem metalowym

GORĄCE TEMATY

PORADNIK

NASZE SERWISY