REKLAMA
intersoft
Salus Patron

Komfort i swoboda projektowania - system stropów termoaktywnych od Uponor


data aktualizacji: 20-05-2020, 06:10

System stropów chłodząco-grzewczych Uponor TABS jest niewidoczny i działa bezgłośnie. Został stworzony w odpowiedzi na potrzeby rynku związane z rozwojem budownictwa zrównoważonego. Podnosi efektywność budynku oraz dba o swobodę projektowania, gdyż dopasowuje się do wymagań danej realizacji. Rozwiązanie to zapewnia dodatkowo redukcję kosztów związanych z inwestycją oraz późniejszą eksploatacją. 


Uponor TABS ma przewagę nad konwencjonalnymi układami HVAC, gdyż pracuje w temperaturach zbliżonych do otoczenia, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie efektywności źródła ciepła i chłodu. Mimo iż nie możemy całkowicie zrezygnować z oddzielnej instalacji klimatyzacji i wentylacji, to możliwe jest ograniczenie urządzeń zapewniających obróbkę powietrza w budynku. Inwestor może zatem liczyć na niższe koszty swojego przedsięwzięcia. Dodatkowo zyskuje się zwiększone możliwości aranżacyjne pomieszczeń w obiektach wielkopowierzchniowych.

Komfort i swoboda projektowania - system stropów termoaktywnych od Uponor

 

Jeszcze większa swoboda projektowania

 

Zintegrowanie stropów chłodząco-grzewczych Uponor z budynkiem wnosi nową jakość w eksploatowanie i projektowanie obiektów wielokondygnacyjnych. Wbudowane w konstrukcje sufitów żelbetonowych rury PE-Xa prowadzą wodę, a do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń wykorzystują masę termiczną budynku. Pozwala to ograniczyć liczbę konwencjonalnych źródeł ciepła lub chłodu, jak grzejniki czy klimatyzatory. – Współpracując od wielu lat z architektami i projektantami wiemy, jak ważna jest dla nich przestrzeń. Dzięki schowaniu instalacji w stropach na całej kondygnacji pojawia się możliwość dowolnego kształtowania i użytkowania pomieszczeńmówi Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor. – Podczas jednej z naszych realizacji w nowoczesnym biurowcu Ericpol Software Pool najważniejsze było zachowanie komfortowej, trzymetrowej wysokości kondygnacji budynku. W trakcie prac projektowych okazało się jednak, że po zamontowaniu podwieszanego sufitu, który miał pomieścić elementy techniczne klimatyzacji i wentylacji mechanicznej, wysokość zmniejszy się łącznie o ponad 1,5 metra. Konieczne było znalezienie takiego systemu, który nie obniży projektowanej wysokości, a także wesprze pracę instalacji HVAC. Rozwiązaniem okazał się system Uponor Contec, który po wbudowaniu w strop przejął funkcję klimatyzowania pomieszczeń, zapewniając większą część chłodu ze stropu – dodaje Piotr Serafin. Systemy TABS od Uponor to także zwiększony komfort użytkowników powierzchni. Brak hałasu czy intensywnego, zimnego nawiewu oraz stała temperatura zapewniają zdrowy i przyjemny mikroklimat wewnątrz budynku.

Komfort i swoboda projektowania - system stropów termoaktywnych od Uponor

 

Zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa

 

Uponor Contec to ekonomiczne rozwiązanie, które umożliwia maksymalne obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz ograniczenie negatywnego wpływu inwestycji na środowisko. Zasilanie stropów temperaturą na poziomie 16-18 °C oraz jej powrót w granicach 20-22°C pozwalają na zwiększenie wydajności chłodu (i ciepła – zasilanie na poziomie ok. 30°C), a także zastosowanie niskotemperaturowych, odnawialnych źródeł energii, które wpływają na uzyskanie prestiżowych certyfikatów, jak LEED czy BREEAM. – Badania przeprowadzone w jednym z londyńskich biurowców wykazały, że systemy stropów aktywnych Uponor zapewniają aż o 31% większe oszczędności w porównaniu do konwencjonalnych instalacji. Duża wydajność Uponor TABS wynika przede wszystkim z wysokiego współczynnika przewodzenia ciepła, jakim charakteryzuje się beton oraz minimalnego wykorzystania energii. Ponadto system nie musi być poddawany regularnemu serwisowaniu czy konserwacji, co znacząco przekłada się na późniejsze koszty użytkowania wyjaśnia Piotr Serafin.

Komfort i swoboda projektowania - system stropów termoaktywnych od Uponor

Uponor Contec z powodzeniem może być wykorzystywany w budynkach biurowych, bankach, szkołach, bibliotekach czy szpitalach.

Kontakt w sprawie produktów:Uponor Sp. z o.o.
tel. (22) 731 01 00
www: www.uponor.pl/pl-pl/instalacje/
mail: recepcja@uponor.comZobacz więcej treści z działu: porady
Zobacz więcej treści z działu: porady

PARTNERZY

NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

Gruntowy wymiennik ciepła z rekuperacją
Gruntowy wymiennik ciepła z rekuperacją
Schemat instalacji GWPC
Schemat instalacji GWPC
System regulacji i sterowania ogrzewaniem
System regulacji i sterowania ogrzewaniem
Sterowanie temperaturą za pomocą aplikacji
Sterowanie temperaturą za pomocą aplikacji

GORĄCE TEMATY

PORADNIK

NASZE SERWISY